Веќе нема да купувате: Совршен домашен мајонез

Веќе нема да купувате: Совршен домашен мајонез

Малку јајца, масло, сенф и уште неколку намирници за совршен домашен мајонез.

Состојки:

  • 1 цело јајце
  • 2 жолчки
  • 2 лажици јаболков оцет или оцет по ваш избор
  • малку вода
  • лажица сенф
  • растително масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Јајцето, жолчките, оцетот и водата измешајте ги да бидат со дебелина од два прста. Потоа додадете сенф, малку сол и прелијте со масло (4 прсти) и сè измиксајте. Можете да додадете и бибер.

singlepost_text