Сочни лепињи од тава: Меки и тенки, нема кој не ги сака, а готови се за помалку од 10 минути

Сочни лепињи од тава: Меки и тенки, нема кој не ги сака, а готови се за помалку од 10 минути

Сочни лепињи од тава. Меки и тенки, нема кој не ги сака, а готови се за помалку од 10 минути.

Состојки:

 • 400 гр меко брашно
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сув квасец
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл топла вода
 • 4 лажици маслиново масло

Прелив:

 • лук
 • магдонос
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Ставете јогурт, сол, шеќер, квасец и топла вода, измешајте сè и постепено додавајте брашно. Замесете тесто и оставете го да нарасне на топло место. 
 2. Премесете и поделете на 8 еднакви делови, па формирајте топчиња и расукајте ги и истанчете ги дополнително со раце. Загреаното тавче премачкајте го со масло и испечете ја секоја лепиња да добие убава боја од двете страни. Премачкајте со прелив од маслиново масло, лук и магдонос.

singlepost_text