Италијански ќофтиња: Совршени со шпагети и макарони

Италијански ќофтиња: Совршени со шпагети и макарони

Вкусни италијански ќофтиња…

Состојки:

 • шолја презла
 • половина чаша млеко
 • килограм мелено мешано месо
 • главица кромид
 • три чешниња лук
 • две јајца
 • чаша пармезан
 • литар сос од домати
 • сол, бибер, масло, магдонос

Начин на подготовка:

 1. Соединете ги млекото и презлата и оставете да отстои 15 минути. Во поголем сад измешајте ги месото, исечканиот кромид и лук, јајцата, пармезанот, солта, биберот и магдоносот, додајте ја смесата со млеко и презла и сè убаво измешајте.

   

 2. Формирајте ќофтиња и пржете во голема тава на врело масло додека не поруменат. Додадете го доматниот сос, намалете ја топлината и крчкајте додека не згусне. Послужете со тестенини или пире од компири.

Добар апетит!

singlepost_text