Сочна и слатка пита од овошје

Сочна и слатка пита од овошје

Сочна и слатка пита од овошје.

Состојки:

 • 4-5 јајца
 • 200 гр маргарин
 • 100-200 гр шеќер во прав
 • 1 прашок за печиво
 • кора од лимон
 • 1 ванилин шеќер
 • 400 гр брашно
 • 1 мала шолја млеко
 • 600 гр рендани јаболка
 • шеќер за јаболката по желба
 • 100 гр мелени ореви
 • 200 гр смрзнати малини
 • малку цимет

Начин на подготовка:

 1. Сѐ добро измешајте. Јаболката изрендајте ги па зашеќерете ги по желба, додајте малку цимет и мелени ореви.
 2. Намастениот плех посипете го со шеќер. Ставете половина од тестото па на него половина од малините па рендани јаболка, па повторно малини и остатокот од тестото. Печете на 200 степени околу 40-50 минути. Сечете кога ќе се излади.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text