Природна напивка за опуштање – топло чоколадо со нане

Природна напивка за опуштање – топло чоколадо со нане

Природна напивка за опуштање – топло чоколадо со нане.

Состојки:

  • 2 кесички чај од нане
  • 250 мл вода
  • 375 мл млеко
  • 100 гр горко чоколадо
  • шеќер по желба
  • слатка павлака
  • неколку листови свежо нане

Начин на подготовка:

  1. Кесичките чај прелијте ги со врела вода и оставете ги 10 минути да отстојат. Во меѓувреме загрејте млеко до вриење, тргнете од шпорет, додајте искршено чоколадо и мешајте додека чоколадото во целост не се растопи.
  2. Извадете ги кесичките чај, па полека мешајќи ставете во чоколадоното млеко. Млекото повторно вратете го на шпорет и внимателно загрејте го до вриење. По желба додајте шеќер.
  3. Топлото чоколадо ставете го 3-4 чаши, декорирајте со разматена слатка павлака и листови нане.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text