Универзално тесто за неколку минути – можете да го користите за разни печива

Универзално тесто за неколку минути – можете да го користите за разни печива

За неколку минути подгответе универзално тесто кое можете да го користите за секакви видови печива.

Состојки:

  • 0,5 л млеко
  • 500-600 гр брашно
  • 1 лажичка сол
  • 2 лажици шеќер
  • 11 гр квасец
  • 4 лажици билно масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text