Печени компири со колбаси – едноставен и вкусен ручек

Печени компири со колбаси – едноставен и вкусен ручек

Печени компири со колбаси – едноставен и вкусен ручек.

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 400 гр говедски колбаси
 • 4 јајца
 • 700 мл млеко
 • презла
 • путер

Начин на подготовка:

 1. Компирите и колбасите исечкајте ги на кругови.
 2. Со путер премачкајте огноотпорен сад и посипете го со презла.
 3. Редете прво ред компири, па ред колбаси додека не го потрошите материјалот, со тоа што на врвот ќе има компири.
 4. Во посебен сад разматете јајца, млеко, чаша презла и чаша масло. Прелијте ги компирите со оваа смеса.
 5. Загрејте ја рерната на 250 степени, печете ги компирите десетина минути, потоа намалете ја температурата на 200 степени и печете уште половина час.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text