Брзо и едноставно поедгответе рижото со морски плодови

Брзо и едноставно поедгответе рижото со морски плодови

Брзо и едноставно поедгответе рижото со морски плодови.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 500 гр смрзната мешавина морски плодови
 • 1 дл доматно пире
 • 1 дл кисела павлака
 • 300 гр ориз
 • маслиново масло
 • магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Морските плодови пржете ги пет минути на врело масло, а потоа ставете ги на хартиена салфета. Во истото масло издинстајте исечкан кромид додека не омекне, па ставете доматно пире и кисела павлака. Додајте зачини и, со постојано мешање, динстајте пет минути.
 2. Во овој сос ставете морски плодови, како и ориз зготвен во врела солена вода, а потоа исцеден. Сè убаво измешајте и прелијте со сок од лимон.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text