Пита од готови кори – мека и вкусна, баш како домашна

Пита од готови кори – мека и вкусна, баш како домашна

Еднакво добра и вкусна како и домашна…

Состојки:

  • 12 кори за пита
  • 250 грама ситно сирење
  • 250 мл павлака за готвење
  • 100 грама путер
  • 20 мл масло
  • сол по потреба

Начин на подготовка:

  1. Се топи путерот и се додава павлаката за готвење. Соединуваме убаво и тоа е нашиот прелив за корите.

     

  2. Наредете ги корите така што на сите три ќе го ставите преливот, а на третата сирењето. Свиткајте во ролат и исечете на помали парчиња. Се редат во плех, се премачкуваат ролатите со преливот и на крај се прелива со преостанатиот прелив. Печете на 200 степени 20-25 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text