Косовска излеана пита – преполна со фил

Косовска излеана пита – преполна со фил

Традиционален рецепт за косовска пита.

Состојки:

  • 500-550 гр. брашно
  • 1 лажичка сол
  • 300 мл. вода

За премачкување на корите:

  • 200 гр. путер
  • 100 мл. масло
  • може и свиснака маст

Фил:

  • 400 грама спанаќ
  • 300 гр. млад кромид
  • 300-400 гр. сирење

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/xkXyG_2g1qA

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text