Германски ќофтиња: Супер идеја за ручек

Германски ќофтиња: Супер идеја за ручек

Подгответе вкусни ќофтиња на германски начин.

Состојки:

  • 700 гр мелено месо
  • 1 брокула
  • 2 лажици брашно
  • 1 јајце
  • 1 чешне лук
  • магдонос

Начин на подготовка:

  1. Исечете ја брокулата на мали цветчиња, а потоа гответе пет минути во врела вода. Се процедува и се пасира, па се додаваат меленото месо, брашното, јајцето, лукот и сечканиот магдонос.

     

  2. Добро измешајте и потоа формирајте ќофтиња, па пржете на малку масло.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text