Направете сами намаз од мортадела и крем сирење

Направете сами намаз од мортадела и крем сирење

Направете сами намаз од мортадела и крем сирење.

Состојки:

  • 400 гр мортадела
  • 500 гр крем сирење
  • 100 гр кисели краставички
  • 350 гр пченка
  • 100 гр печени несолени кикирики
  • 1/2 лажичка мелен бибер
  • 1 лажичка слатка пипер
  • сол по вкус

Начин на подготовка:

  1. Мортаделата иситнете ја во блендер. Пченката згответе ја вообичаено, исцедете ја и изладете ја. Киселите краставички ситно исечкајте ги, кикириките издробете ги. 
  2. Сите состојки ставете ги во сад за мешање и добро измешајте и соединете.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text