Повкусни компири не сте пробале – видео рецепт

Повкусни компири не сте пробале – видео рецепт

Повкусни компири не сте пробале – видео рецепт.

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 200 гр кисела павлака
 • малку јогурт
 • 4 чешниња лук
 • 3 лажици пченкарно брашно
 • зачини по желба или само сол
 • 2-3 јајца
 • бибер
 • мајчина душица
 • рузмарин
 • малку црвена пипер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги, измијте ги и исечкајте ги на тенки кругови. Јајцата разматете ги со павлака и малку јогурт.
 2. Во компирите додајте изгмечен лук, пченкарно брашно, зачини или сол, мелен бибер, мајчина, душица, рузмарин и пипер.
 3. Додајте 2/3 од разматената павлака и јајца и добро изедначете. Ставете во намастен плех па прелијте со остатокот од павлаката.
 4. Печете на 250 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

singlepost_text