Недолив чоколаден колач со суво грозје и банани

Недолив чоколаден колач со суво грозје и банани

Недолив чоколаден колач со суво грозје и банани.

Состојки:

  • 5 јајца
  • 200 гр брашно
  • 150 гр шеќер
  • 200 гр чоколадо
  • 2 банани
  • 100 гр суво грозје
  • 1 прашок за печиво
  • 200 гр путер или маргарин

Начин на подготовка:

  1. Јајцата разматете ги со шеќер. Чоколадото и путерот растопете ги па разматете и додајте јајца па уште матете. Додајте брашно со прашок за печиво, суво грозје… додајте исечкани банани и сѐ добро изедначете.
  2. Плехот намастете го па побрашнете го и ставете тесто. Печете на 180-190 степени околу 60 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text