Шницли од компир – брз и вкусен оброк

Шницли од компир – брз и вкусен оброк

Брз и вкусен рецепт.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 јајца
  • 100 гр сирење
  • сол
  • сув магдонос
  • масло за премачкување на плехот
  • 2 јајца и брашно за поховање

Начин на подготовка:

  1. Зготвените компири излупете ги и изгмечете ги додека се уште се врели. Додајте јајца и останатите состојки. Замесете сè заедно.
  2. Прекријте плех со хартија за печење и премачкајте го дното. Формирајте шницли. Извалкајте ги во брашно и јајце и наредете ги на плех.
  3. Испечете во врела рерна. Сервирајте ги топли со кисело млеко и салата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Bonapeti“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text