Пилешко зо шампињони и зеленчук – брзо, лесно, вкусно

Пилешко зо шампињони и зеленчук – брзо, лесно, вкусно

Вкусен ручек кој често ќе го павите!

Состојки:

 • 500 гр пилешко месо
 • 1 праз
 • 400 гр шампињони
 • 1 краставица
 • 2 моркови
 • 100 гр зелка
 • 100 гр црвена зелка
 • 50 мл соја сос
 • масло
 • кари

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото, морковите, празот, краставичките исечкајте ги на стапчиња, а шампињоните на листови, зелката на резанки.
 2. На малку масло пропржете моркови малку да омекнат, додајте праз, краставици и шампињони. Додајте зачини по вкус, сол, бибер, вегета. Динстајте додека зеленчукот и месото не омекнат.
 3. Пред крај во пилешкото со зеленчук и шампињони додајте зелка и продолжете со динстање. Потоа додајте соја сос, кари и сè добро измешајте. Сè пржете уште 5 минути. Ручекот е готов.
 4. Како прилог со ова јадење најдобро е да послужите обичен варен ориз.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text