Пикантен и кремаст сос од шампињони

Пикантен и кремаст сос од шампињони

Збогатете ги јадењата со пикантен и кремаст сос од шампињони…

Состојки:

 • 300 гр свежи шампињони
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 морков
 • 1 пашканат
 • 1 главица кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • мелен бибер
 • коријандер
 • босилек
 • свеж магдонос
 • ловоров лист
 • сол
 • 2 дл вода
 • 1 лажица густин
 • 1 лажица сенф
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги морковот и пашканатот на коцки, па испржете ги, додајте сечкан кромид, бибер и коријандер.
 2. Кога кромидот ќе добие златно-жолта боја, додајте шампињони сечкани на листови, прелијте со вода и динстајте дваесетина минути.
 3. Потоа додајте ги останатите состојки. Разматете густин и гответе уште неколку минути.
 4. Послужете со главно јадење.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text