Свински кременадли со компири и печурки

Свински кременадли со компири и печурки

Брз и вкусен ручек.

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 50 гр суви сливи
 • 400 гр печурки
 • 100 гр сланина Пекабеско
 • 4 свински кременадли
 • 1 лажица маст
 • сол
 • бибер
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги компирите со средна големина, исечкајте ги на половини, посолете па ставете во намастен плех со маст. 
 2. Исчистете ги печурките, ставете зачин и малку бибер, па измешајте ги со компирите. Потоа додајте суви сливи и сланина исечкана на крупни делови. Преку наредете кременадли, посипете со билни зачини, ставете 100 мл вода и ставате да се пече на 200 степени. 
 3. Послужете со салата по избор.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text