Посна проја по стар оригинален рецепт

Посна проја по стар оригинален рецепт

Посна проја по стар оригинален рецепт.

Состојки:

  • 1,5 чаша палента
  • 1,5 чаша пченкарно брашно
  • 1,5 чаша бело брашно
  • сол
  • прашок за печиво
  • 1/2 чаша масло
  • 3 чаши кисела вода
  • сусам

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги брашната, па додајте лажичка сол, прашок за печиво, масло и кисела вода. Добро измешајте, па ставете во намастен и побрашнет калап. Додајте преку малку сусам. Печете околу 20 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text