Неодоливи обланди со Нутела – се топат во уста!

Неодоливи обланди со Нутела – се топат во уста!

Неодоливи обланди со Нутела – се топат во уста!

Состојки:

  • 1 пакување обланди
  • 200 гр Нутела
  • 300 мл млеко
  • 200 гр шеќер
  • 200 гр путер или маргарин
  • 160 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете млеко, брашно, шеќер, Нутела. Брзо измешајте на рингла да се разбијат грутките, па додајте путер. Гответе вкупно 4 минути. Додајте бисквити и филувајте ги обландите. Кога ќе стегнат исечете и послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text