Овошен ролат со бисквити и крем банани

Овошен ролат со бисквити и крем банани

Време е за одличен овошен десерт…

Состојки:

  • 300 гр мелени бисквити
  • 200 гр крем банани
  • малку рум
  • 100 гр путер
  • 100 гр суво грозје
  • 100 мл сок од јагоди
  • 50 гр цели јагоди

Начин на подготовка:

  1. Во мелените бисквити додајте сок, растопен путер, рум, суво грозје. Добро измешајте и со раце добро обработете. На фолија растегнете мелени бисквити со сукало и наредете по должина по две крем банани и третата од горе и распоредете сечкани јагоди. 
  2. Со помош на фолија свиткајте во ролат и добро стиснете и свиткајте. По желба прелијте со чоколадо. Изладете 2-3 часа во фрижидер.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text