Бурек со сирење од готови кори

Бурек со сирење од готови кори

Вкусен доручек или вечера…

Состојки:

  • 1/2 кг тенки готови кори
  • 200 гр сирење
  • 2 јаја
  • 100 мл јогурт
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Издробете сирење, додајте јајца и јогурт, па измешајте. Протресете ја кората, малку намастете, намачкајте со фил и свиткајте.
  2. Плехот премачкајте го со масло, па свитканата кора ставтејте ја во круг како полжав на средина. Редете ги во круг и останатите кори. Премачкајте со малку јогурт и масло.
  3. Печете на 200 степени 30-40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text