Сочни и вкусни плескавици од мелено месо

Сочни и вкусни плескавици од мелено месо

Брз и вкусен ручек.

Состојки:

 • 3 лажици путер
 • иситнет лук и кромид
 • 750 гр мелено месо
 • магдонос
 • мајчина душица
 • зачин
 • оригано
 • концентрат од домати
 • сок од лимон
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Пропржете кромид, додајте мелено месо и зачини и оставете кратко да се динста па во смесата додајте сок од лимон, концентрат од домати и неколку лажици презла.
 2. Кога смесата малку ќе се излади, од неа направете плескавици и испечете. Плескавиците послужете ги со црн леб и салата по вкус.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text