Тофу – неговото консумирање и причини зошто да го внесете во вашата исхрана

Тофу – неговото консумирање и причини зошто да го внесете во вашата исхрана

На оваа тема dm, во соработка со нутриционистката Симона Коруновска, ни дава интересни и корисни информации!

Тофу е „сирење“ направено од млеко од соја. Вегански продукт, кој има малку калории, а многу протеини кои ги имаат сите девет есенцијални аминокиселини неопходни за правилна функција на телото. Редовна консумација на Тофу може да помогне при регулирање на телесната тежина, „топлите бранови“ за време на климакс, регулирање на холестеролот итн. Дополнително ова е одличен извор на протеини за време на постите.

Лесно впива вкусови, што го прави лесен за готвење на многу начини, а секако опцијата да остане каков што е, не е исклучена. Тврдото пастеризирано тофу е готов продукт кој треба да само да се исцеди од вишокот вода и веќе е спремен за консумација.

Содржи големо количество железо, калиум, манган, селен, цинк итн. За сите оние што немаат многу време за подготовка на оброци, а сепак сакаат да се исхрануваат балансирано, тофуто е одлична опција. Лесен за подготовка, балансиран и вегански оброк кој содржи доволно количество протеин и растителни влакна.

Брз и лесен начин на кој може да го искористите овој вид сирење е тофу сендвичот.

Тофуто го сечете на тенки парчиња и го ставате да се маринира 30 минути во соја-сос, јаворов сируп и лук во прав. Потоа кратко ги потпекувате парчињата леб и ги премачкувате со био намаз. Ја редите зелената салата, парче домат и исечкани кисели краставички. Веќе маринираното тофу, го карамелизирате во загреана тава 5 до 6 минути со малку маслиново масло, а потоа го ставате во сендвичот и послужувате.

Погледнете ги потребните состојки и целата постапка за подготовка тофу-сендвичи: Тофу-сендвич – YouTube

Ако постојано се прашувате какви својства имаат продуктите кои ги консумираме, дали одредени алтернативи се навистина поздрави или, пак, тоа е само мит – на веб-сајтот на dm може да пронајдете уште повеќе нутритивни факти, рецепти и корисни совети! 


singlepost_text