Плескавици од морков и тиквица

Плескавици од морков и тиквица

Плескавици од морков и тиквица…

Состојки:

  • 150 гр моркови
  • 50 гр кромид
  • 5 гр сол
  • 1,5 л топла вода
  • 550 гр тиквици
  • 2 јајца
  • 100 гр брашно
  • 8 гр прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте тиквици, а потоа и моркови кои ќе ги ставите во цедилка со сечкан кромид и прелијте со топла вода, па дури потоа ставете ги во садот со тиквици. Додајте јајца, сол, прашок за печиво, брашно и добро измешајте. Во намастена тава ставете од смесата и по неколку минути ќе добиете крцкави плескавици од зеленчук.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text