Чоколадна торта со алва – брз десерт без печење

Чоколадна торта со алва – брз десерт без печење

Чоколадна торта со алва.

Состојки:

  • 3 лажици брашно
  • 3 лажици компиров скроб
  • 125 гр шеќер
  • 2 жолчки
  • 1 л млеко
  • 200 мл мек путер
  • 280 гр издробена алва
  • 450 гр какао бисквити
  • 180 гр џем од црна рибизла

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text