Солени стапчиња: Вкусно, меко и воздушесто печиво кое ќе го правите често

Солени стапчиња: Вкусно, меко и воздушесто печиво кое ќе го правите често

Вкусно, меко и воздушесто печиво кое ќе го правите често…

Состојки:

  • 40 гр свеж квасец или 10 гр сув
  • 2 лажички шеќер
  • 1,5 лажичка сол
  • 700 гр брашно (Т400, Т500)
  • 350 мл млако млеко
  • 100 мл масло

Состојки за бели шари:

  • 1/2 лажица сол
  • 2 лажици брашно
  • 5 лажици ладна вода
  • на врв на лажичка прашок за печиво или сода бикарбона

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text