Крцкави и вкусни филети риба

Крцкави и вкусни филети риба

Посен, здрав и вкусен оброк…

Состојки:

  • филети риба
  • 60 гр пченкарно брашно
  • 1 лажичка зачинска пиперка
  • 1 лажичка сол
  • 1/4 лажичка бибер
  • 1/2 лажичка мешавина од билки

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги пченкарното брашно, зачинската пипер, мешавината од билки, сол и бибер. Потоа во добиената смеса извалкајте ги филетите риба, убаво од сите страни. Во тава загрејте го маслото, па наредете ги филетите. Пржете од двете страни до златна боја (околу 3 минути секоја страна). 
  2. Заедно со филетите од риба, послужете салата од домати и уживајте во вкусовите и аромите на ова прекрасно јадење.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text