Совршена салата од 5 состојки – брза и вкусна

Совршена салата од 5 состојки – брза и вкусна

Совршена салата од 5 состојки.

Состојки:

  • 6 компири
  • 6 јајца
  • 150 чаден лосос
  • 200 гр мајонез
  • 1 лажичка сенф

Начин на подготовка:

  1. Најпрво обварете ги компирите и јајцата, па исечете ги на ситно и наредете ги во сад. Потоа додадете го сечканиот лосос. Посолете и прелијте со мајонез и сенф. Сè убаво измешајте и ставете го садот во фрижидер 2 часа, за добро да се изладат состојките. Потоа смесата ставете ја во калап и обликувајте ја. Кога ќе ја извадите, преку изрендајте две јајца и украсете по ваш вкус.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text