Ако имате компир и пилешко, направете го ова вкусно јадење

Ако имате компир и пилешко, направете го ова вкусно јадење

По овој рецепт подгответе го највкусното пилешко од рерна.

Состојки:

  • 5 компири
  • 800 гр пилешко филе
  • 2 јајца
  • 200 мл павлака за готвење
  • 150 гр тврдо сирење

Начин на подготовка:

  1. Компирите сварете ги, а месото исечкајте го на коцки, па пржете околу 10 минути. Зачинете со сол и бибер. Исечете ги компирите по желба, па ставете ги во тепсија и одозгора додајте го месото.
  2. Изматете ги јајцата со павлаката за готвење и зачинете. Прелијте ги месото и компирот, па сето тоа посипете го со рендано сирење. Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 35 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text