Како се прави тесто за пица без квасец: Заменете го со неочекувана состојка

Како се прави тесто за пица без квасец: Заменете го со неочекувана состојка

Направете совршено тесто за пица без квасец.

Состојки:

  • 2 чаши брашно
  • 1 чаша кисела павлака
  • 2 јајца
  • 2 лажици путер
  • 1 лажица шеќер
  • 1/2 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Во сад просејте го брашното и додадете ги јајцата, павлаката, путерот, шеќерот и солта. Не претерувајте со брашното за тестото да не биде суво. Замесете тесто и обликувајте го во топка. Расукајте до дебелина која ви одговара и ставете на плех обложен со хартија за печење. Наредете ги состојките по желба и печете.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text