Лажна пица од компири: Јадење кое ќе го правите често

Лажна пица од компири: Јадење кое ќе го правите често

Лажна пица од компири. Јадење кое ќе го правите често.

Состојки:

  • 400 гр компири
  • 1 кромид
  • 1 домат
  • 200 гр шунка
  • 150 гр сирење
  • 4 јајца
  • 150 мл млеко

Начин на подготовка:

  1. Компирите исечкајте ги на кругови, па ставете ги во намастена тепсија. Преку посипете го сечканиот кромид и печете во загреана рерна на 180°C околу 20 минути.
  2. Исечете ги шунката и доматите, а во сад изматете ги јајцата со млекото. Зачинете со сол и бибер. Извадете ги компирите од рерна, прелијте ги со смесата од јајца и потоа наредете ги шунката и доматите. Вратете во рерна уште половина час, а потоа посипете со сирење и печете уште 5-10 минути.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text