Еве како да направите домашен путер (ВИДЕО)

Еве како да направите домашен путер (ВИДЕО)

Еве како да направите домашен путер.

Состојки:

  • 600 мл полномасна павлака за готвење

Начин на подготовка:

  1. Од оваа количина на павлака ќе добиете 350 гр путер. Павлаката матете ја 8-10 минути со миксер да добиете густа смеса. Путерот ќе почне да се одвојува од течноста (сурутка). По желба можете да го посолите путерот.
  2. Процедете го преку газа или цедалка и исплакнете со ладна вода. Потоа префрлете го на хартија за печење и формирајте правоаголна форма. Измазнете со нож и ставете го во фрижидер да се стегне.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text