Супа со пилешко и печурки

Супа со пилешко и печурки

Брза и вкусна супа со парчиња пилешко и печурки.

Состојки:

 • 500 гр печурки по желба
 • 300 гр пилешки гради
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 китка зеленчук за супа
 • 200 мл павлака за готвење
 • маслиново масло
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. На маслиново масло пропржете го пилешкото исечено на мали коцки додека не порумени.

   

 2. Во тенџере пропржете ситно сечкан кромид и лук, па додајте моркови исечкани на коцки, целер и магдонос.

   

 3. Гответе околу 10 минути, а потоа измешајте ги печурките исечени на листови.

   

 4. Динстајте додека не испари вишокот вода, а потоа измешајте го пилешкото и налијте вода.

   

 5. Гответе околу 15 минути и измешајте ја павлаката за готвење и оставете да зоврие.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text