Како да направите совршени палачинки? Со помош на овј трик сигурно успеваат

Како да направите совршени палачинки? Со помош на овј трик сигурно успеваат

Со помош на овј трик сигурно успеваат.

Состојки:

 • 1 чаша млеко
 • 2 шолји брашно
 • 3 јајца
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици масло
 • 2 чаши кисела вода

Начин на подготовка:

 1. Прво просејте го брашното во сад, а потоа додадете шеќер и сол. Се меша, па се прелива млекото, јајцата, маслото и киселата вода. Сè убаво измешајте додека не добиете глатка смеса.

   

 2. Добро загрејте ја тавата, па само премачкајте ја со масло, не истурајте масло во тавата. Пржете ги палачинките од двете страни.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text