Мраморен куглоф: Колач кој брзо се спрема, а децата ќе го обожаваат

Мраморен куглоф: Колач кој брзо се спрема, а децата ќе го обожаваат

Неодолив куглоф кој сите ќе го обожаваат!

Состојки:

  • 4 јајца
  • 1 чаша јогурт
  • 1,5 чаши шеќер
  • 1 чаша масло
  • 3 чаши брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 2 лажици какао
  • шеќер во прав по желба

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки освен какаото во глатка смеса. Половина од смесата ставете ја во подмачкан калап за куглоф, а во другата половина додајте какао, па прелијте ја врз оваа жолта смеса. Се пече на 200 степени околу 20 минути. Посипете со шеќер и послужете.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text