Наполнете леб со разновиден зеленчук, запечете и за миг имате вистинска гозба

Наполнете леб со разновиден зеленчук, запечете и за миг имате вистинска гозба

Наполнете леб со разновиден, вкусен зеленчук, запечете и за миг имате вистинска гозба на трпезата.

Состојки:

 • 1 векна леб
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 пиперка
 • 100 гр исечкани тиквици
 • 100 гр исечкан модар патлиџан
 • 100 гр карфиол
 • 1 чешне лук
 • 1 голем домат
 • 50 гр пченка
 • магдонос
 • сол
 • бибер
 • 100 гр путер + уште малку за премачкување
 • 300 мл вода
 • фолија или хартија за печење
 • 3 јајца
 • 200 гр милерам, кисела павлака или шолја јогурт

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text