Вкусен ручек со компири и сирење – едноставни состојки, фантастично јадење

Вкусен ручек со компири и сирење – едноставни состојки, фантастично јадење

Идеја за вкусно јадење кое брзо се подготвува.

Состојки:

  • 4 компири
  • 50 гр путер
  • масло
  • 1 главица кромид
  • 80 гр сирење
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Премачкајте тава со растопен путер, па посипете малку и масло преку. Добро премачкајте со четка.
  2. Компирите исечкајте ги на тенки кругови па наредете ги по дното на тавата. Посолете и побиберете. Додајте кругови кромид преку и рендан кашкавал. Повторете уште еднаш и завршете со компири кои ќе ги премачкате со путер.
  3. Ставете тава на рингла и поклопете. Пржете на ниска температура 30 минтуи. Потоа со помош на чинија превртете ја смесата и пржете уште 10 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text