Брз појадок: Тортиљи со јајца, шунка и кашакавал

Брз појадок: Тортиљи со јајца, шунка и кашакавал

Овој брз појадок многу лесно се подготвува, а уште полесно се јаде.

Состојки:

  • 4 тортиљи
  • 3 јајца
  • сол, бибер
  • 100 гр шунка
  • 120 гр кашкавал
  • 1 домат
  • путер за намастување

Начин на подготовка:

  1. Намачкајте ја тавата со путер. Посолете ги јајцата и додајте бибер по вкус, па изматете. Ставете половина од јајцата во тавата. Преку се става првата тортиља, се редат шунка и рендан кашкавал, а потоа тортиља, домат и кашкавал. Следи тортиља, шунка, кашкавал и четвртата тортиља одозгора.
  2. Одозгора наредете го преостанатото јајце, поклопете и ставете на рингла на ниска температура. По пет минути се превртува и повторно се покрива, се пржи уште пет минути. Појадокот е подготвен.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text