Неодоливи крофни од рерна

Неодоливи крофни од рерна

Крофните може да се печат и во рерна…

Состојки:

 • 200 милилитри млеко
 • 10 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 30 милилитри маслиново масло
 • 3 јајца
 • 400-450 гр брашно
 • малку сол
 • кора од лимон
 • За фил: Џем и посипете со шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Издробете го квасецот во млако млеко, а потоа додадете шеќер. Кога ќе стане пенесто се прелива во вангла, се додаваат јајцата. Масло, кора од лимон, брашно и сол и замесете помеко тесто. Покријте да одмори 30 минути.
 2. Расукајте го тестото и вадете крофни со калап и наредете ги на плех. Покријте со крпа да нараснат малку. Печете на 180 степени 30 минути. Покријте ги повторно да се изладат, а потоа ставете малку џем во средината и посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text