Брзи и вкусни тестенини со фета сирење

Брзи и вкусни тестенини со фета сирење

Брзи и вкусни тестенини со фета.

Состојки:

 • 6 шери домати
 • босилек
 • маслиново масло
 • 150 гр шампињони
 • 5 чешниња лук
 • 200 гр фета сирење
 • 120 гр тестенини
 • 50 гр сланина

Начин на подготовка:

 1. Во плех ставете домати, печурки и лук. Прелијте со маслиново масло. Посолете, додајте босилек и измешајте.
 2. Ставете на средина фета и прелијте со маслиново масло и босилек. Ставете во рерна на 200 степени 25-30 минути.
 3. Згответе тестенини по упатството на кесичката.
 4. Кога фета сирењето ќе биде готово, нежно изгмечете, додајте тестенини и пропржена сланина исечкана на коцки.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text