Вкусно и сочно пилешко во сос од павлака

Вкусно и сочно пилешко во сос од павлака

Вкусно и сочно пилешко во сос од павлака.

Состојки:

 • 600 гр пилешки гради
 • сол
 • бибер
 • италијанска мешавина од зачини
 • 1/2 лажичка темјан
 • 4 сушени чили пиперчиња
 • 4 чешниња лук
 • 100 мл бујон
 • 50 гр сушен домат
 • 200 мл неутрална павлака
 • 60 гр пармезан

Начин на подготовка:

 1. На маст испечете пилешки гради. Кога ќе бидат готови, месото префрлете го во друг сад, а на истата маст пропржете темјан, чили и лук. Додајте бујон, а потоа и сушен домат. Ставете неутрална павлака, малку прокрчкајте и на крај додајте пармезан. Вратете го месото и соединете ги состојките 5-10 минути. Сервирајте со ориз.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text