Рецепт за највкусниот ориз

Рецепт за највкусниот ориз

Доколку сакате да направите ориз кој ќе ви успее од првиот обид, ова е рецептот за вас.

Состојки:

  • парче путер
  • 3 чешниња лук
  • 1 шолја ориз
  • 1 шолја млеко
  • 1 шолја вода

Начин на подготовка:

  1. Ставете го путерот да се пржи, па веднаш додадете го сечканиот лук и оризот. Пропржете кратко додека путерот убаво не се растопи, па додадете гг млекото и водата. Покријте и гответе додека течноста не испари. Зачинете го оризот по желба, а кога ќе биде готов посипете го со сечкан свеж магдонос. 
  2. Можете да го послужите со зеленчук на скара, но и со ќофтиња.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text