Фантастичен рецепт за мини крофнички

Фантастичен рецепт за мини крофнички

Фантастичен рецепт за мини крофнички – фритули…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 лажички шеќер
 • 1-2 кесички ванилин шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 300 мл јогурт
 • 300 гр брашно
 • рендана кора од лимон
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 500-600 мл масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Рачно разматете јајца со шеќер, ванила, додајте сол, јогурт, рендана кора од лимон и потоа брашно, малку по малку, прашок за печиво. Добро разматете со лажица па оставете десетина минути, а за тоа време ставете масло да се загрее.
 2. Пржете во врело масло. Додека се пржат вртете ги и готови вадете ги на салфета да се исцедат. Посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

singlepost_text