Брза турска погача по стар рецепт

Брза турска погача по стар рецепт

Вкусен доручек кој не се одбива…

Состојки:

 • 2 лажички шеќер
 • 10 гр сув квасец
 • 200 гр бело брашно
 • 100 гр интегрално брашно
 • 1 лажичка сол
 • 30 мл масло
 • 1 јајце
 • 200 мл топло млеко
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр сирење
 • 1 жолчка

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто од брашно, топло млеко, сув квасец, сол, масло и едно јајце. Оставете еден час да отстои. Погответе и оставете уште половина час.
 2. Изрендајте кашкавал, измешајте со бело сирење. Од половина од сирењето направете топка. Тестото формирајте го во круг со големина од 25 см, додајте топка од сирење на средина, притиснете во тестото и формирајте повторно круг.
 3. Премачкајте со жолчка и додајте го преку останатото сирење. Печете на 180 степени 25 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text