Леб со лук и сирење – се топи во уста

Леб со лук и сирење – се топи во уста

Вкусен леб со сирење. Едноставен рецепт, фантастичен вкус!

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 1 јајце
 • 20 гр шеќер
 • 4 гр инстант квасец
 • 3 гр сол
 • 80 мл топло млеко
 • 30 гр путер

Состојки за премаз:

 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица шеќер
 • млад кромид
 • 13 гр путер
 • 140 гр сирење

Начин на подготовка:

 1. Состојките за тесто измешајте ги и оставете да надојде, потоа формирајте леб налик тесто за пица, само подебело.
 2. Вклучете ја рерната на 180 степени.
 3. Лукот издробете го, измешајте со мајонез, шеќер, путер и ситно сечкан млад кромид.
 4. Лебот засечете го на површина, премачкајте со мешавина и посипете со рендано сирење.
 5. Печете околу 15 минути или додека убаво не се запече.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text