Вкусен кох по стар, оригинален рецепт

Вкусен кох по стар, оригинален рецепт

Кога ви треба брз десерт, направете вкусен кох, по стар оригинален рецепт.

Состојки:

  • 6 јајца
  • 6 лажици шеќер
  • 7 лажици гриз

Состојки за прелив:

  • 1 л млеко
  • 20 гр ванилин шеќер
  • 6 лажици брашно

Начин на подготовка:

  1. Одвојте жолчки од белки. Белките разматете ги во цврст снег, со постепено додавање шеќер. Матете и понатаму со миксер, шеќерот добро да се соедини. Додајте жолчки и гриз. Состојките добро измешајте ги, па ставете во намастен плех. Ставете во загреана рерна и печете на 180 степени 20 минути.
  2. За тоа време згответе млеко со шеќер и ванилин шеќер. Штом се испече, уште врелиот кох прелијте го со врело млеко, но полека. Колачот оставете го да се излади, па послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text