Брз и вкусен рецепт за посни палачини

Брз и вкусен рецепт за посни палачини

Најдобриот рецепт за посни палачинки.

Состојки:

  • 500 мл топла вода
  • 250 гр брашно
  • 1/2 лажичка прашок за печиво или сода
  • 10 гр ванилин шеќер
  • прстофат сол
  • 3 лажици масло + масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Во топла вода додајте прашок за печиво со просеано брашно, ванилин шеќер, сол и масло, па разматете. Оставете ја смесата 15-30 минути и потоа печете ги палачинките на кокосово масло. Филувајте ги со намаз од лешник.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text