Трик за едноставно и брзо чистење на маснотиите од тавите

Трик за едноставно и брзо чистење на маснотиите од тавите

Исчистете ја маснотијата од тавите со помош на овој трик!

Маснотиите, остатоците од храна и црните дамки на тавата се ноќен кошмар за чистење.

Со едноставен трик потребна е само капка масло, крупна сол и еден компир.

За трикот да успее потребно е валканата тава лесно да ја посолите и со половна компир со нагли дижења да ја исчистите тавата.

Избришете ја тавата со влажна крпа, исушете ја, а потоа со хартиена салфета намастете го дното на тавата и оставете во загреана рерна еден час.

На крај само избришете ја тавата со сува крпа.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text