Посни крокети од туна и компир

Посни крокети од туна и компир

Вкусно предјадење…

Состојки:

  • 4 големи компири
  • 125 гр маргарин
  • 100 гр печен сусам
  • 2 кисели краставички
  • 1/2 конзерва туна

Начин на подготовка:

  1. Компирите згответе ги во солена вода, исцедете, додајте маргарин и уште топло матете со миксер.
  2. Додајте 50 гр печен сусам, ситно сечкани краставички, туна исцедена од маснотии, посолете по вкус и добро измешајте.
  3. Од добиената смеса правете топчиња и извалкајте ги во останатиот сусам.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text